Z naší činnosti

Návštěva Rudolfina

Náš kroužek byl pozván na včelařský workshop, který pod názvem Včelám dík uspořádalo Divadlo Minor. Jeden z členů kroužku o akci napsal:

V neděli 30. 5. jsme byli se včelařským kroužkem na Rudolfinu. V první části byla přednáška o včelách, pak jsme šli na prohlídku Rudolfina a při tom počítali včely (které jsou součástí výzdoby). Byli jsme se podívat i v Dvořákově síni, tam také byly symboly včel. A nakonec jsme šli na střechu podívat se na živé včely (úly jsou umístěny na střeše). Byla tam i ochutnávka medu a mohli jsme si dát na ruku trubce. Moc se mi tam líbilo. Honzík

I v této době pokračujeme s výstavbou včelnice a klubovny

V zimních měsících jsme pracovali na zateplení a vnitřním opláštění.

Vzhledem k blížícím se teplým dnům v březnu jsme museli narychlo vyrobit lavice pod úly, abychom mohli včely přestěhovat před prvními prolety. Včely si totiž pamatují, odkud vyletěly, a kdybychom je přestěhovali později, vracely by se na původní místo, kde by již žádné úly nebyly.

Na dalších fotografiích vidíte aktuální stav ke konci března, kdy jsme dokončili montáž oken.

Někomu se může zdát, že stavba moc rychle nepokračuje. Ale kvůli vládním opatřením spojeným s koronavirem mohli po většinu doby pracovat najednou pouze dva lidé - Pajda a Petr. Snad se situace brzy zlepší a budeme se moci setkat na brigádě i se členy kroužku a jejich rodiči.

Výprava na Včelí stezku v Úvalech u Prahy

Vzhledem k tomu, že počítačů si v této době děti užívají tolik, že se jim to nelíbí, připravili jsme pro rodiny členů kroužku procházku po deseti zastaveních na Včelí stezce. Jednotlivé rodiny startovaly v intervalech tak, aby se cestou nepotkaly. Cestou odpovídaly na otázky ze života včel i více či méně záludné otázky, které jsme si na ně vymysleli.

Koronavirus znovu mění naše plány

Křížek je bohužel kvůli protikoronavirovým opatřením znovu uzavřený, scházet se vzhledem k současným omezením nemůžeme ani jinde. O znovuzahájení činnosti kroužku se dozvíte mailem. Pajda

Náš med byl oceněn zlatou medailí

Náš med chutná všem. Důkazem toho může být i skutečnost, že už žádný nemáme. A protože je tak dobrý, letos jsme ho zaslali do soutěže Český med 2020 pořádané Výzkumným ústavem včelařským v Dole. Výborné hodnocení a zlatá medaile nás opravdu těší.


Jak to dělají jinde

I letos jsme se byli podívat, jak to dělají jinde - na Clarion Congress Hotelu Prague.

Začíná nový školní - a vlastně i včelařský - rok

Náš včelařský kroužek přivítal nové včelaříky i ty služebně starší, kteří již něco vědí a umí.

Budeme se opět připravovat na soutěž Zlatá včela, která snad tento školní rok proběhne:-)

Budeme hrát různé hry, při kterých si budete do hlaviček cpát včelařskou terminologii a pojmy. Naštěstí máme krásné fotografické materiály a zásobu včelařských DVD, které nám výuku usnadní.

V plánu je i výroba svíček, pečení a zdobení perníčků, stloukání a drátkování rámečků, čištění a nátěry nástavků atd. Vytvoříme oddělky, označíme matky a společně se budeme starat o naše včelky a těšit se na medobraní.

Srpen

Další významný posun ve výstavbě včelína. Byla dokončena druhá část podlahy, tentokrát ve skladu a medárně. Máme připravený další materiál, takže můžeme začít budovat vnitřní příčky. Na 28. října je naplánovaná brigáda. Doufejme, že bude možné se sejít a stavbu zase posunout dál.

V době koronavirové....

... byly školy zavřené a probíhala distanční výuka. Soukromá škola ZŠ Poznávání však v dopoledních hodinách využívala k výuce venkovní prostory skautského areálu. V rámci výuky děti absolvovaly i přednášku o včelách s praktickou ukázkou. Ty odvážnější si samy vytáhly rámek se včelami a odchytily si trubce.

O spokojenosti všech svědčí i milý mail jedné z učitelek:


Dobrý den, Vladimíre,

moc děkujeme za pěknou přednášku a exkurzi do života včel i vše ostatní a doufám, že se potkáme i v příštím školním roce. Přeji krásné léto!

Zdraví Lenka Krejčová


Dnes jsme vytočili první letošní med

Sobota 16. května 2020. Kluci (Matty a Honzík) pracovali s Tomášem a Pajdou u úlů a zásobovali holky (Verču, Viki a Zdenu) rámky plnými medu.  Viki se Zdenou odvíčkovávaly, Verča obsluhovala medomet. Sladkou odměnou za práci byla pro děti sklenička voňavého medu.


Doba koronavirová

V tuto dobu bychom se pravidelně starali o včelky a sledovali, jak se jejich počet v úlech zvyšuje, přidávali další rámky a nástavky, aby měly dostatek prostoru k životu. Ale...

Nastala jiná doba a kvůli karanténě byl přerušen provoz základny Na Křížku. A tak starost o včely zůstala na Tomášovi a Pajdovi.   A co dělají v tuto dobu ostatní členové kroužku?

Další kousek práce na včelnici hotov

Žižkovský masopust

Spolu se skauty ze 4. přístavu vodních skautů Jana Nerudy jsme se zúčastnili letošního Žižkovského masopustu. Díky včelařskému oblečení a kajaku na kolejdách jsme byli opravdu nepřehlédnutelní.

Velké počítání

Kontrola spadu kleštíka včelího po prvním léčení

Neuvěřitelné se stalo skutkem

Po pečlivé přípravě, plánování a několika bezesných nocích máme vybetonovanou podlahu. Za dvě hodiny díky velkému nasazení zúčastněných bylo hotovo. Děkujeme.


Při budování včelnice jsme pokročili o kousek dál

Děkujeme všem, kdo přispěli svými silami. Teď nás čeká betonáž podlahy.


Odpoledne volnočasových aktivit na Náměstí Jiřího z Poděbrad - ani letos jsme nechyběli

Ve středu 4. září 2019 jsme již potřetí využili možnosti ukázat, čím se na schůzkách včelařského kroužku zabýváme. Na každoroční akci pořádané Městskou částí Praha 3 zaměřené na prezentaci volnočasových aktivit pro děti měl asi největší úspěch pozorovací úl s živými včelami. Úl, včelařské pomůcky i zajímavosti ze života včel samozřejmě prezentovali sami členové kroužku. A to nejdůležitější? - Naše včelky jsou hodné, nikdo se jich nemusí bát. Tak se těšíme, že se náš kroužek některým dětem zalíbil natolik, že je budeme moci přivítat jako nové členy.

Velikánský úspěch!!!

Vojta se ve velké konkurenci 37 účastníků oblastního kola soutěže Zlatá včela neztratil. První místo mu uteklo o pouhé dva body. Gratulujeme!

Včely ze všech úhlů

Zajímá nás i to, jak to dělají jinde. A tak jsme se vydali na výstavu Včely ze všech úhlů, kterou v prostorách Senátu České republiky instaloval Evžen Báchor, předseda ZO Pardubice. Výstava se včelaříkům líbila, jen si posteskli, že mohla být rozsáhlejší. A tak jsme ještě pokračovali  za poznáváním staré Prahy, které jsme zakončili výbornou zmrzlinou.

Jak to dělali naši předkové...

Letošní zimu včelky v medné krávě bohužel nepřežily. A tak jsme nečekali, až začne snůška a budeme moci vyřezat to, co nespotřebovaly v zimě, a vybrali všechny medné plásty a med vymačkali a přecedili přes síto. Dalším úkolem členů kroužku bude tento úl vyčistit, vydezinfikovat a připravit na sezónu, aby se v něm nové včelky cítily dobře. Všechna ostatní včelstva, o která se staráme, jsou v pořádku a v dobré síle.


Jak to dělali naši předkové...

Na schůzce 12.4.  jsme si zavčelařili tak, jak to dělali naši předkové. Ti nevytáčeli med v létě, na podzim nekrmili cukerným roztokem, včely byly odkázány jen na to, co si samy nanosily. Med si brali na jaře podle toho, co jim včely nechaly po zimě.

Teď již kolem úlů všechno krásně kvete a včely mají dostatečný zdroj pylu i nektaru. A tak jsme včelkám mohli odebrat část medných zásob, které jim zbyly. Sice toho nebylo tolik, aby stálo za to plásty lisovat, ale nejen členové kroužku, ale i ostatní děti ze skautského oddílu, které v tu dobu měly právě schůzku, si vyzkoušely, jak chutná strdí.

Strdí - divočina plná medu